Sık Sorulan Sorular

Ruh sağlığı alanında profesyonel hizmet sunan uzmanların, yetkin oldukları psikoterapi alanının bilgi ve becerilerini kullanarak, psikolojik kaynaklı ruhsal problemlerin çözümü konusunda yardım isteyen danışanların değişim ve dönüşüm yolculuğuna eşlik etme sürecidir.
Başetmekte zorlandığınız, çaresiz hissettiğiniz durumlarda bir uzman desteği, sizi bulunduğunuz olumsuz duygu durumundan daha kolay çıkmanızı sağlayacaktır. Sizi rahatsız eden, mutsuz hissettiren, olumsuz etkileyen her şeyi herkes ile paylaşmanız zordur. Ancak size yardımcı olacak yetkinliğe sahip, etik kurallara dikkat etmek zorunda olan bir uzmana güvenle açılabilir, her türlü sorununuzu anlatabilir, gerekli yardımı etkin bir şekilde alabilirsiniz.
Psikoterapi hizmeti alacağınız kişinin alanında yetkin olması, uyguladığı psikoterapi yöntemlerine dair gerekli eğitimleri almış olmasına, deneyimine, bilgi birikimi ve terapi becerilerine hakim olması gerekir.
Yaşam kalitenizi etkileyen, duygu durumunuzda olumsuz değişimler hissettiğiniz, sizi etkileyen durumlarla baş etmekte zorlandığınız, mutsuz, huzursuz, bunaltılı, takıntılı, çökkün, isteksiz, kaygılı, yaşam coşkunuzun kalmadığını hissettiğiniz, ilişkiniz de ve cinsel hayatınızda sorunlar yaşadığınız durumlarda, mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.
Psikoterapi süreci terapi yöntemine, sorununuza, size bağlı olarak değişiklik gösterir. Birkaç seans yeterli olacağı gibi birkaç yıl da sürebilir. Psikoterapi süresi tamamen sizin ihtiyaçlarınıza göre değişiklik gösterir.
Seans sürecinde ki farkındalık ve iyileşmeye yönelik etkileşimin kesintisiz devam etmesi için, yapılan araştırmalar sonucu haftada bir seans önerilir. Ancak bu uygulanan yönteme göre değişiklik gösterebilir. Bazı yöntemlerde daha sık veya daha az gerekli olabilir.
Bu psikoterapistle karar verilmesi gereken bir süreçtir. Bazı durumlarda sık yapılan terapiler daha etkili olduğu gibi, bazı durumlarda olumsuz etkileyebilir. Psikoterapistiniz değerlendirme seanslarından sonra sizin için en uygun süreyi önerecektir.
Doktorunuzun önerisi ve yönlendirmesi ile başvuracağınız gibi yardıma ihtiyaç duyduğunuz her an rahatlıkla başvurabilirsiniz. Psikoterapi sadece tedavi değil, aynı zamanda danışma, değişim ve dönüşüm sürecidir.
Psikoterapi sürecinde gizlilik en önemli ilkelerdendir. Konuşulan konular terapistle sizin aranızda kalır. En yakın aile fertlerine bile izniniz olmadan anlattıklarınız paylaşılmaz.
Psikiyatristler, psikiyatri ihtisası yapmış uzman hekimlerdir. Psikologlar/psikolojik danışmanlar, psikoloji, psikolojik danışmanlık bölümünden mezundur, alanlarında master yapmış olmaları gerekir. Psikoterapi yapabilmek için psikiyatrist, psikolog, psikolojik danışman, sosyal hizmet uzmanlarının mutlaka geçerliliği onaylanmış kanunen gerekli psikoterapi eğitimlerini almış olmaları gerekir.
Call Now ButtonBİLGİ AL
X